Na úvod / Kalendář akcí / Svatováclavská koruna v centru Prahy bez čekání ve frontě

Svatováclavská koruna v centru Prahy bez čekání ve frontě

 1. V roce 2016 byla u příležitosti oslav 700 let od narození Karla IV vystavena Svatováclavská koruna. Tu totiž nechal pro svou korunovaci zhotovit právě Karel IV. Všichni následující panovníci jí poté měli pouze propůjčenou od patrona naší země svatého Václava. Koruna je nedílnou součástí korunovačních klenotů a je uložena Praze v Korunní komoře chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Odtud je pak vynášena jen při zvláštních příležitostech.Koruna v Galerii Prazske MincovnyNa její další výstavu ale nemusíte čekat. Praze je totiž na stálé výstavě její replika. Pražská mincovna v Obecním domě si totiž nechala zhotovit věrnou kopii, a to přesně tím způsobem, jakým jí kdysi zhotovili klenotníci pro Karla IV.  Naprosto dokonalé jsou samozřejmě i kopie drahých kamenů, které jsou vsazeny do koruny. Tuto kopii pak mají vystavenou v galerii. Prohlédnout si jí může každý, kdo má zájem a Svatováclavská koruna je tak k dispozici bez fronty.

  V Pražské mincovně jsou také vystaveny mince ČNB a veškerá produkce mincovny. Prohlídka tak nebude jen o prohlídce koruny, ale i o sbírce pamětních mincí, investičních mincí a dalších variantách. Děti budou mít určitě radost, až objeví mince s oblíbeným krtečkem.

  Svatováclavská koruna: Zajímavosti

  Svatováclavskou korunu máte v peněžence každý z vás. Stačí si jen pozorně prohlédnout korunovou minci. Právě tam je zobrazena.

  Dříve byl do křížku na vrcholu koruny zasazen údajný trn z Kristovy trnové koruny. Proto se jednalo o korunu relikviářovou.

  Místnost s korunovačními klenoty je chráněna hned sedmi zámky. Klíče k nim má  sedm představitelů české národní státnosti, jako je prezident republiky, primátor Prahy, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu a další.

  Věděli jste o tom, že se ke Svatováclavské koruně váže pověra, že ten, kdo si jí neoprávněně nasadí na hlavu, do roka zemře? Traduje se, že poslední, kdo se o tom přesvědčil, byl zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Ten si jí  roce 1941 prohlédl a možná (důkazy neexistují) i nasadil . Heydrich pak zemřel na následky atentátu.

  Pražská mincovna a královská koruna v centru Prahy

  Obecní dům naleznete hned na východní hranici Starého města a až pojedete do Prahy, určitě se stavte i v galerii Pražské mincovny. Kdo ví, jaký další poklad tam ještě naleznete. Vstup do mincovny je zdarma a prohlídka exponátů je bezplatná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kupte si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nejlepší hypotéky v Nymburce a okolí

Zkontrolovat také

Řešíte kudy z nudy a kam na výlety s dětmi? Máme řešení jak na to

Řešíte kudy z nudy a kam na výlety s dětmi? Máme řešení jak na to

Nejen na podzim, ale v podstatě po celý rok jako rodiče řešíme, kam na výlet …