Na úvod / Nymburk a okolí / Parkování v Nymburce a “Nymburská šikana” u kina

Parkování v Nymburce a “Nymburská šikana” u kina

Modré zóny mají v první řadě chránit tam žijící obyvatele-rezidenty, aby měli kde zaparkovat svá vozidla. V některých lokalitách Nymburka jde ale o nesmyslná řešení, která jsou s hlavním účelem zón v rozporu. S nově zavedeným systémem parkování v Nymburce přichází zavedení parkovacích zón a to do míst, kde původně třeba ani auta stát nesměla. To sebou přináší i mírné zmatky a na jednom místě jde o dost nebezpečné řešení, které doufejme nepřinese žádné vážné úrazy a škody na majetku. O čem je řeč? O nových místech v Tyršově ulici přímo před Sokolovnou.

Parkování v Nymburce přináší zmatek

Díky nové – modré parkovací zóně, se zde musí opravdu nebezpečným způsobem vyhýbat protijedoucí vozidla. Na přiložené mapce je nákres kritického místa. K čemu zde dochází?

Úplně první chyba je označení zóny Zákaz stání ve směru k náměstí. Tato dopravní značka je nově postavena napravo od vjezdových vrat do moštárny (viz foto 2). Tato dopravní značka je sice zónová, ale pokud vjedete na Tyršovu ulici z Malých Valů, o této zónové značce nemáte ani tušení. Díky zmatkům v parkování tak řidiči v klidu zastaví o kus dál, hned za nově vyznačenou placenou zónou (tj. hned u první budovy vpravo). Takto bezplatně 3 až 4 vozidla využijí další místa na parkování v Nymburce.

parkování v nymburce

Takto zaparkovaná vozidla ale zasahují až k výjezdu ze dvora ze Studia Aleš. Poté už je platná nová značka Zákaz zastavení. Právě v tomto místě je ale na druhé straně nově modrá parkovací zóna. V tomto místě byl původně ve směru od náměstí zákaz zastavení. Toho, koho napadlo využít další 4 místa pro modrou zónu, ale nenapadlo to, že nyní mezi zde parkujícím autem a vozidlem parkujícím v protisměru, zůstalo opravdu málo místa.

Určitě to zde není na dvě protijedoucí vozidla, protože právě v tomto místě takto vznikla nepříjemná šikana. Přesně taková, jako je třeba v Monte Carlu během závodu Formule 1. Je také dobré připomenout, že zde celkem často jezdí nejen MHD autobusy, a to je teprve zábava pro protijedoucí řidiče. Nikoho totiž ještě nenapadlo, že zákaz zastavení nemá být až u výjezdu ze dvora, ale hned u prvního domu po pravé straně.

V těchto místech, kde je nyní nová modrá zóna (od Moštárny směrem k centru) často zastavují rodiče, kteří sem do Sokolovny vozí děti na různé pohybové aktivity. V podstatě zde dříve jen na 5 – 10 minut zastavili, odvedli dítě do Sokolovny a pak odjeli. To samé při vyzvedávání dětí. Nyní je zde k dispozici pouze jedno místo u prodejny podlahových krytin, a to jen ke krátkému zastavení a pro zásobování. Hrozí tedy, že rodiče budou parkovat svá místa právě na místě zákazu a tím pádem způsobí možnou kritickou situaci.

Parkování v Nymburce a méně zákazníků v obchodech

Hned po spuštění ostrého provozu pro nový systém parkování v Nymburce začali podnikatelé z Palackého slyšet, že je citelně znát úbytek zákazníků, protože již nikdo nejede autem do Palackého ulice, aby si zde nakoupili tak, jako dříve. Je pravdou, že je vidět rozdíl, kdy je během dne spousta parkovacích míst volných. Hlavní nedostatky nového parkování v Palackého ulici je zejména umístění dvou vyhrazených stání pro invalidy hned za přechodem pro chodce.

Parkování v Nymburce pro invalidy – akční uvítání

Tato místa pro parkování v Nymburce pro invalidy jsou umístěna po levé straně u vyústění spojovací uličky Vodárenská (jde o uličku mezi Večerkou a květinářstvím). Právě v těchto místech totiž nemá invalida na vozíku takřka žádnou šanci vyjet obrubník, který je na každé straně přechodu pro chodce. Pokud tedy přijede na místo k parkování a povede se mu vylézt z místa řidiče ( u prvního parkovacího místa je hned strom), tak má štěstí, je na chodníku. Pokud ho ale přiveze někdo jiný a vystoupí na místě spolujezdce, tj. do silnice, tak ho poté čeká zdolávání obrubníku na přechodu, nebo musí dojet na začátek či konec ulice a využít bezbariérový nájezd na chodník.

Parkování v Nymburce jak se komu namane

Naprostá většina parkovacích míst má pouze vyznačené okraje zóny/místa pro parkování. Skoro nikde ale nejsou značena jednotlivá místa pro parkování. Tím pádem není jasno, kde přesně máte zastavit. Každý si tak parkuje tak, jak se mu namane. Místa mezi jednotlivými auty je pak více než moc a zbytečně se tak plýtvá s místy na parkování.

Jaké máte zkušenosti s parkováním v Nymburce? Podělte se v komentářích a sdílejte článek s přáteli na Facebooku

Hlasujte v naší minianketě

Coming Soon
Jak jste spokojeni s novým systémem parkovacích zón v Nymburce?
Jak jste spokojeni s novým systémem parkovacích zón v Nymburce?
Jak jste spokojeni s novým systémem parkovacích zón v Nymburce?

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kupte si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nejlepší hypotéky v Nymburce a okolí

Zkontrolovat také

Korona virus již byl zaznamenán i v Nymburském okrese

Koronavirus již byl zaznamenán i v Nymburském okrese – Tipy a triky

Krajská hygienická stanice ve středu odpoledne potvrdila výskyt pěti případů Koronaviru na Nymbursku. Koronavirus byl …

5 komentářů

 1. Pavel Koníček

  Mě se to docela líbí, to je poprvé, co jsem přijel do Nbk, legálně zaparkoval v Palackého ulici, zaplatil 5Kč a mohl jít do banky. Konečně je tam místo.

 2. Proč šikana, nový systém parkování v Nymburce sice zřejmě je, ale každý motorista se ním vyrovnal po své. Značná část jich parkuje na místech, které nejsou označeny jako místa k parkování, porušují přitom různé zákazy vjezdu ( mimo dopravní obsluhu), nebo nové značení neberou vážně. Také nevím jak se k tomu staví MP, protože už delší dobu není v ulicích Nymburka vůbec vidět.

  • T. Vejvar: Ten pojem “Nymburská šikana” je označení onoho kritického místa u sokolovny. Šikana je v motoristickém slangu označení pro dvě prudké zatáčky, které donutí vozidlo (třeba během závodu) zpomalit a opět zrychlit. Na tomto místě ale jezdí auta v obou směrech a proto zde může nastat nebezpečná situace.

 3. Anna Kulhánková

  Pod článek bych se podepsala!! Jen pěkně prosím o opravu “zákaz zastavení nemá bát až” a
  “se začali podnikatelé z Palackého ulice slyšet”. Děkuji!
  Ani to však nikterak nesnižuje váhu sdělení, že nový systém parkování je bohužel naprostý paskvil.:-(