Na úvod / Příspěvky čtenářů / Nejčastější nejen dopravní přestupky a sobecké jednání v Nymburce

Nejčastější nejen dopravní přestupky a sobecké jednání v Nymburce

Nymburk je v podstatě bezpečné město. Až na pár nedozrálých jedinců, co se v noci vrací domů a pod vlivem alkoholu a vlastní flustrace občas zdemolují odpadkový koš nebo sklo v zastávce autobusu, zde za poslední dobu nebyla žádná větší a závažnější situace. Bohužel detaily tvoří celek a i drobnosti mohou ohrožovat nebo omezovat ostatní.

V dnešním článku se podíváme na nejčastější dopravní přestupky, sobecká a hloupá chování některých spoluobčanů i lidí, kteří Nymburkem jen projíždějí. Seznam určitě nebude celý a každý si zde najde to, čeho si sám všímá a co mu vadí. Do komentářů klidně napište i Váš postřeh. Prohřešky nejsou nijak řazeny. Jdou prostě tak, jak přišla na řadu a určitě je budeme i doplňovat.

Pro někoho jde třeba jen pouze o hlouposti a zbytečnosti, ale pokud půjdeme do důsledku, i naprosto banální přestupek může způsobit spoustu komplikací a to nejen zdravotních v případě zranění, ale i škody na majetku účastníků nebo třetí osoby.

Seznam nejčastějších dopravních přestupků v Nymburce

 1. I v Nymburce občas přejede nebo přejde nějaký hlupák přes železniční přejezd i když už blikají světla. Hlavně na přejezdu u zimního stadionu. Tam je přece vidět, že v železniční stanici Nymburk – město stojí vlak a tím pádem se přece dá přejít. Nikoho ale nenapadne, že může přijíždět další vlak ze směru od železničního mostu.
 2. Jízda na kole po chodníku, a to nejčastěji ze spodní části Palackého třídy (od “zrcadla”) směrem nahoru k náměstí. Také na sídlišti je to častý jev. Dá se mít pochopení, když jedou rodiče s malým dítětem na kole, ale když vidíte takto jezdit dospělé…
 3. Jízda cyklistů v zákazu vjezdu všech vozidel (jednosměrka) ze stejného směru jako v bodě č.2 –  No a co, že zde jezdí auta od náměstí. Co na tom, že zde parkují auta ve stejném směru a že kdykoliv může vyjet auto, které parkuje po levé straně přímo proti někomu na kole?
 4. Škola parkování by se hodila – ne každý má ty dovednosti nebo pochopí, že se při parkování musí trefit MEZI ty dvě bílé čáry a ne  NA jednu z nich. Pak se není čemu divit, že jednoduše zablokuje dvě místa na parkování.
 5. Jízda na kole po pěší lávce – Ta je sice teď uzavřená, ale málokterý cyklista respektoval dopravní značení “Cyklisto sesedni z kola” a klidně jel přes lávku dál.
 6. Cyklisto sesedni z kola občas asi neplatí ani u vyústění Malých Valů do Labe u hasičského stadionu, kde je zúžená cesta mezi říčkou a plotem od basketbalového plácku. Občas to tam prostě někdo na tom kole projede, i když tam není zrovna moc místa a co na tom, že tam někdo zrovna jde. Oni přece uhnou.
 7. Přednost zprava místo dopravních značek – Po revitalizaci nového sídliště zmizely některé dopravní značky (ale také nějaké přibyly). Kvůli těm zmizelým ale nyní platí pravidlo pravé ruky. Pokud tedy nemáte označenou hlavní silnici nebo “Dej přednost v jízdě”, tak dáváte přednost zprava, i když auto/cyklista vyjíždí ze sebemenší uličky.
 8. Kruhové objezdy a blikání při jejich opouštění – Ano, i použití blinkru na kruhovém objezdu zrychlí plynulost dopravy. Krom toho, víte o novém kruhovém objezdu na sídlišti (Bratří Čapků x Gagarinova), kde musíte také blikat?
 9. Cyklista musí být za tmy osvětlen. To, že vy vidíte auto neznamená, že kolo vidí vás na kole a to i když jedete jen kousek.
 10. Z hospody po pivu na kole nemáte co dělat – Aspoň pak nebudete ohrožovat nikoho dalšího svou jízdou pod vlivem alkoholu.
 11. Parkování na zákazech stání – Již jsme řešili ve článku o změně parkování v Nymburce. Takové špatně zaparkované auto pak komplikuje jízdu ostatním (třeba zrovna kousek od Sokolovny u mostu ve směru k náměstí, kde skoro pokaždé stojí jedno či dvě auta, co tam nemají co dělat. Ano, stojí delší dobu. Tím pádem porušují Zónu pro zákaz stání.
 12. Nedopalky poházené kde se dá – Vajgl tady, vajgl tam, všude, kam se podívám aneb “On to přece někdo uklidí, přece za to platím daně”. To je jeden z nejčastějších argumentů. Jasně, on to někdo uklidí. Někdo, kdo za to dostane zaplaceno i z jejich daní (i daní nás ostatních), ale právě ten někdo místo toho mohl sekat trávu na pozemcích města, opravovat rozbité lavičky atd. Místo toho musí dělat práci za někoho líného a sobeckého a peníze se musí použít na tuto činnost.
 13. Parkování na chodnících a trávě – Jasně, to se dá ještě projít, tam se přece chodec vejde. Co ale dětský kočárek nebo invalidní vozík? Uvažujte trochu páni řidiči a nevymlouvejte se, že není kde zaparkovat. V Nymburce se dá vždy a všude někde zaparkovat. Zbytek prostě dojdete. To ještě nikoho nezabilo. A parkování na trávě? Co na to, že se někdo snaží udržovat zeleň ve městě, když tam potom nějaký ňouma najede autem a celé to rozhrabe?
 14. Omezená rychlost je omezená rychlost – kdo jede rychle a nebezpečně ve městě je hlupák. Nikdo nedokáže předvídat a včas zareagovat. Takže když je tam omezení na 30km/h, tak prostě jedu max. 30 km/h nebo to vezmu jinudy.
 15. Pobíhání velkých a větších psů bez náhubku – nezodpovědnost a sobeckost vůči ostatním. Pes na veřejnosti má mít náhubek, aby nemohl nikoho ohrozit. Obzvláště bojová plemena a větší psi jsou nevyzpytatelní a tvrzení majitelů, že je to hodný pes opravdu nikoho jen tak nepřesvědčí. Hlavně když jdete s malým dítětem ven na procházku.
 16. Na chodníku se chodí na pravé straně, nebo aspoň uhněte, když jde někdo proti Vám
 17. U přechodu pro chodce se nedrbe dámy – Není nad to, když se lidé zastaví u přechodu pro chodce a začnou klábosit. To pak opravdu nevíte, jestli chtějí nebo nechtějí přecházet a zbytečně tak musíte zastavit, počkat a pak zase jet. Nebo minimálně aspoň zpomalit. To platí i na stání uprostřed chodníku, kdy zase blokujete chodce.

Jak už bylo napsáno, nejde o všechny situace, které jsou/mohou být nebezpečné nebo omezující. Víte o dalších? Použijte komentář pod článkem a podělte se.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kupte si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nejlepší hypotéky v Nymburce a okolí

Zkontrolovat také

svatba na klíč

Svatba na klíč v hotelu Čertousy je čím dál častěji využívanou službou

Svatba je bezesporu jedním z nejdůležitějších dnů ve společném životě. Den plný emocí si každá …