Na úvod / Peníze na Internetu / Kdy je lepší zvolit hypotéku a kdy třeba úvěr ze stavebního spoření

Kdy je lepší zvolit hypotéku a kdy třeba úvěr ze stavebního spoření

Potřebujete půjčit peníze a přemýšlíte, jestli je pro vás vhodnější hypotéka nebo raději úvěr ze stavebního spoření? Pro správnou volbu je potřeba posoudit hned několik parametrů a to nejen výši vašich příjmů. Jednotlivé úvěry a způsob splácení se od sebe totiž liší a není pravda, že je úplně jedno, který způsob si zvolíte. Pojďme se tedy podívat na nejčastější situace, kdy je lepší zvolit stavební spoření a kdy raději hypotéku. Máme pro vás i upozornění na nejčastější chybu, které se dopouštějí noví vlastníci nemovitostí.

Hypotéka je vhodnější na vyšší částky

Kupujete nemovitost nebo potřebujete víc než 450.000,- Kč? V tom případě je pro Vás ve většině případů vhodnější hypotéka. Proč? Protože díky podmínkám pro získání lepšího úvěru musíte mít u stavebního spoření naspořeno minimálně 40% cílové částky / peněz, které potřebujete na zaplacení nemovitosti a také musíte spořit minimálně 2 roky, jinak si budete muset vzít nevýhodný překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Oproti tomu u hypotéky vám stačí mít k dispozici jen 10% z kupní ceny. Proč minimálně 10%? Protože jde o doporučení České národní banky pro ostatní banky, které poskytují hypoteční úvěry. Tímto doporučením se totiž ČNB snaží snižovat rizika pro ty, kteří si brali hypotéku na celou kupní cenu nemovitosti a hrozilo u nich, že díky jejich nedostatečným příjmům se mohou dostat do potíží se splácením. Důvodů k tomuto kroku bylo sice více, ale toto je ten nejdůležitější.

Porovnejte si zdarma nové hypotéky i jejich refinancování ZDE

Díky nižší částce vlastních zdrojů je proto hypotéka dostupnější než řádný úvěr ze stavebního spoření a hypotéka je pořád ještě dostupná za výhodných podmínek. Tedy pouze pokud si zvolíte správného hypotečního specialistu, který nepracuje v bance, ale má k dispozici nabídky všech bank. Jen tak totiž dostanete dost správných a vhodných informací, lepší nabídku a kompletní hypoteční servis zdarma.

Stavební spoření využijte spíše na menší částky

Potřebujete začít rekonstrukci vašeho domu nebo byt? Chcete si pořídit novou kuchyň nebo vyplatit podíl na nemovitosti? Pro částky do 450.000,- Kč je tedy vhodnější využít nabídku stavební spořitelny. Díky konkurenci, kterou mají spořitelny v ostatních bankách totiž začali nabízet i účelové úvěry právě na rekonstrukce, dostavby, vybavení atd. Sice zde máte o něco vyšší úvěr, ale nemusíte řešit zástavní smlouvy na Katastru nemovitostí.

Na hypotéku i řádný úvěr ze stavebního spoření platí stejné podmínky dané zákonem, a to možnost mimořádných splátek úplně bez poplatku nebo vyšších poplatků. Pouze u překlenovacího úvěru jste stále vázáni na další podmínky, takže jestli nemáte potřebných 40% z sílové částky spoření, nespoříte vice než 2 roky a nemáte ani dostatečně vysoké hodnotící číslo, tak si dávejte pozor. Mimořádné splátky zde mají jiné podmínky a možnosti.

Hypotéka nebo stavební spoření, vždycky budete potřebovat více peněz

Jedním z nejčastějších omylů zájemců o hypotéky je ten, že si připravují jen peníze na koupi nemovitosti a případně na poplatky pro realitní makléře. Málokdo si ale uvědomuje, že podle změny zákona ohledně placení daní, musí státu každý kupující zaplatit 4% z kupní ceny. Jde o daň z převodu nemovitostí, kterou je potřeba zaplatit do 3 měsíců Finančnímu úřadu. V některých případech tuto daň platit nemusíte. Třeba pokud kupujete novostavbu nebo nemovitost od státu a pod. Proto si raději dopředu zjistíte, jestli náhodou nemáte úlevu od této daně, kterou už teď spousta zákonodárců považuje za nespravedlivou a chtějí ji zrušit.

Doufáme, že jsme vám dostatečně ukázali rozdíl mezi hypotékou a stavebním spořením. Určitě teď máte lepší přehled a budete více přemýšlet o tom, jakým způsobem získat peníze levněji a neplatit zbytečně nic navíc.

Máme pro vás poslední radu na závěr: Nikdy neřešte úvěry a půjčky bez dostatečného posouzení vašich možností a zajištění závazků ve formě vhodného životního pojištění pro případ nečekaných událostí, které by znemožnily nebo ztížily splácení úvěrů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kupte si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nejlepší hypotéky v Nymburce a okolí

Zkontrolovat také

Montované haly jako rychlé, levné a kvalitní řešení nejen pro výrobu

Montované haly jako rychlé, levné a kvalitní řešení nejen pro výrobu

Jedním z nejčastěji využívaných řešení pro sportovní centra, výrobní haly, výstaviště, expozice různých akcí nebo …