Na úvod / Služby v regionu / Hypotéky 2018 změny podmínek od října – Hypotéku už jen tak nedostanete

Hypotéky 2018 změny podmínek od října – Hypotéku už jen tak nedostanete

Hypotéky 2018 změny podmínek od října bohužel podstatně ztíží získání hypotéky. Regulace ČNB se dotkne zejména mladých párů, mladých rodin a rodin s menším příjmem. Začnou totiž platit 3 zásadní pravidla, bez kterých nesplníte podmínky pro získání hypotéky.

Tyto změny v režii ČNB jsou hlavním důvodem, proč se spousta váhajících zájemců rozhodlo zažádat si o hypotéku a získat jí ještě podle původních podmínek, protože by jí po spuštění regulace ČNB už nedostali, nebo měli horší podmínky. Nyní už tedy opravdu není čas na váhání a dlouhá rozhodnutí. Buď získáte hypotéku nyní za stávajících podmínek, nebo budete muset splnit přísnější podmínky platné od října roku 2018. Vliv na získání má i růst úrokové sazby, která do konce roku dle předpokladů dosáhne 3% p.a. a nadále postupně poroste.

Popravdě řečeno je zde možnost, jak získat vlastní bydlení i bez splnění podmínek regulace. Co Vám může omezit získání nové hypotéky od října 2018?

Hypotéky 2018 změny podmínek a regulace ČNB

Plánované podmínky nejsou žádnou novinkou. Většina bank je již dávno uplatňuje, ovšem s trošku volnějším limitem při posuzování. Od října ale pojedou všechny stejným metrem a někteří zájemci o hypotéku tak ztratí možnost vlastního bydlení přes hypotéku.

CHCI ZÍSKAT VÝHODNĚ A RYCHLE HYPOTÉKU

Regulace č.1 – Maximální výše LTV 80% (v omezeném množství obchodů až 90% LTV – To znamená, že výše úvěru na bydlení (hypotéky) nesmí přesáhnout 80% (nebo 90%) ceny nemovitosti, kterou dáváte do zástavy. Většinou jde o kupovanou nemovitost a také jiné nemovitosti, které vám poskytne k zástavě do banky někdo z rodiny.

Regulace č.2 – Maximální měsíční zadluženost 45% z čistého měsíčního příjmu domácnosti (při splnění podmínek banky může být povoleno až 50%). To znamená, že součet veškerých splátek hypoték, úvěrů, půjček, leasingů a poměrné části kontokorentů nesmí překročit 45% vašeho čistého příjmu domácnosti (včetně příjmů manželky/družky). Jednoduše řečeno: Pokud máte společný čistý měsíční příjem 40.000,- Kč, tak součet splátek půjček a úvěrů nesmí překročit 20000,- Kč. Běžné náklady na domácnost na tento výpočet nemají žádný vliv.

Regulace č.3 – Maximální limit pro splacení z čistých příjmů: 9 let – To znamená, že maximální výše poskytnutého úvěru nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu žadatelů o úvěr. Máte společně s partnerkou/manželkou čistý měsíční příjem 40.000,- Kč? V tom případě (40.000 x 12) x 9 = 480.000 x 9 = 4.320.000,- Kč – To je maximální výše úvěru, kterou můžete získat. Při LTV 80% je pak maximální kupní cena nemovitosti 5.400.000,- Kč. Pozor ale na kolize s výší příjmu a aktuálních závazků (Regulace 2)

Hypotéky 2018 změny úrokových sazeb

Očekává se bohužel i růst úrokových sazeb. To se bude týkat nových i refinancovaných hypoték. Proto je opravdu výhodnější nechat si refinancovat hypotéku klidně už nyní, a čerpat (vyplatit při fixaci) zůstatek dluhu až v období fixace. Většinou to lze až 2 roky dopředu a lepší podmínky i kompletní servis získáte třeba na www.hyponymburk.cz

Chci výhodně refinancovat hypotéku

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kupte si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nejlepší hypotéky v Nymburce a okolí

Zkontrolovat také

Kupní smlouva od zkušeného právníka vám ušetří čas a v budoucnu i peníze

Kupní smlouva od zkušeného právníka vám ušetří čas a v budoucnu i peníze

Podle znění Wikipedie je kupní smlouva soukromoprávní smlouvou, v níž dochází k převodu vlastnického práva k uvedené věci. …